Köyümüzde Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi

Köyümüzde Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi


Zonguldak’ın Ereğli İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, ilçenin, orta ölçekli sanayi ihtiyacı olduğunu, bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Çorumluoğlu, Köyümüzde Hacullu Mahallesi mevkisinde tespit edilen arazinin incelemesi sırasında yaptığı açıklamada, ilçede göreve başladığında kendisine ‘Orta Ölçekli Sanayi İhtiyacının’ iletildiğini söyledi.

Köyümüzdeki, bulundukları 100 dönüm arazinin Hazineye ait, kullanımı Köy Özel Kişiliğinde olduğunu, bitişiğinde ise 30 dönüm daha Hazine’ye ait arazinin bulunduğunu anlatan Çorumluoğlu, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla burada bize ait 130 dönümlük bir alan var. Göreve geldiğimde ilçede Orta Ölçekli sanayi talebi iletildi. Bununla ilgili 3 alan üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri de bu alan. Bu alanın eksi ve artısı olarak planladığımızda, özellikle köyden şehre durdurabilmek için, insanlarımızı bulunduğu yerde mutlu etmek için bir alan tesis ettik. Çünkü köydeki vatandaşlarımız şehre geliyorlar ama mutlu olmuyorlar, kazançları yetmiyor. Bu alan Süleymanbeyler, Aydınlar, Dağlıca Köyleri olsun; Ormanlı Beldesine, Armutlucuma mevkisine kadar daha ulaşılabilecek bir alan konumunda. İnşallah Devrek yolu da bittikten sonra daha da güzel bir alan olacak.

Burada Ereğli Ticaret ve Sanayi Odasındaki (TSO) yönetimdeki arkadaşlarımız hangi büyüklüklerde arazi olması konusunda bir çalışma yürütüyorlar. Bunun amacı da, vatandaşın iş kurabilmek için kaç metrekare alana ihtiyacı olduğunun belirlenmesidir. Ona göre parselasyonu yapılacak; elektrik, su ve alt yapı gibi hizmetleri de Devlet olarak biz yapacağız. Bu sayede vatandaşın da önü açılmış olacak.  Özellikle tekstil yatırımlarında bu tür alanlar biraz daha kıymetli oluyor. Bir de Kışla Sanayi Sitesi ile Belen sanayi Sitesinde küçük sanayi olarak yerimiz kalmadı, bir şekilde açılım yapmamız gerekiyor.

Öyle esnaflarımız var ki, küçük sanayi yetmiyor, Organize Sanayi Bölgesi’ne de gidemiyor. İşte Orta Ölçekli Sanayi oluşturmanın amacı da budur. Bu açıdan bu alanın güzel bir alan olduğunu düşünüyorum. Umarım başarırız. Elimizdeki bütün gayreti ve enerjiyi sarf edeceğiz.

Yarın (27 Ağustos 2020) Sayın Valimiz, civardaki İnönü Mağarası’na gelecek, Geçerken de bu alanı kendisine göstereceğim. Bugün burada neler yapmamız, nasıl yürümemiz gerektiği konusunda çalışmaları görebilmek için buradayız. Yeri inceleyip, bakacağız. Ama şu an için arazide çok önemli bir sıkıntı gözükmüyor. Ancak, hemen 6 ay sonra temelleri atılacak hayallerine de girmemek lazım. Ama biz bu işi bire bir takip edeceğiz. Sayın Valimizin de vereceği desteğin de önemli olduğunu düşünüyorum.”

Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, göreve seçilmeleri ardından Ereğli’nin ekonomik anlamda önceliklerini listelemeye çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Önce ihtiyaçlarımızı belirledik, daha sonra ise nasıl çözeceğimizin yol haritasını çizdik. Bizdin hemen sonra göreve atanan Sayın Kaymakamımıza da yol haritamızı anlattık. Mevcut OSB’de yeni yatırımcıya tahsis edebileceğimiz parselimiz yok. OSB’nin hayata geçmesi 35 yıl sürdü ama buradaki işler oldukça hızlı yürümekte. Kaldı ki buna bizim de çok acil ihtiyacımız var. İnşallah burada Orta Ölçekli Sanayiyi Bölgemize kazandırarak, buradaki istihdam sayısını 3-4 binlere ulaştırmayı düşünüyoruz.  Ereğli insanının çalışma azmi, bilgi birikimi, çalışma kültürü var. Her şeyden önce sermaye var. Cesaretimiz var. İnşallah, Allahın izni ile bu işin üstesinden geleceğiz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Projeye Danışmanlık hizmeti verecek olan Teknik Müşavir Metin Haloğlu da, özellikle Ereğli’de böyle bir arazinin olmasını ‘Büyük Şans’ olarak nitelendirerek, “Bu topograf içerisinde, sanayiye uygun böyle bir arazi görmek hepimizi mutlu ediyor. Biz terziyiz, kumaş ne kadar güzel olursa, eser de o kadar güzel çıkıyor. Dolayısıyla böyle bir yeri görmekten mutluyum” diye konuştu.

Köy Muhtarı Mehmet Morcu ise, projenin bölgelerinde hayata geçecek olmasından memnunluk duyduğunu dile getirirken, destek olanlara teşekkür etti.

Kaymakam Çorumluoğlu’nun arazide inceleme yaptığı programda, projedeki harita çalışmalarını yürütecek olan Şehir Plancısı Esra Alpago hazır bulundu.Bu Haberi Paylaş:

Bizi Takip Edin:

BENZER HABERLER

Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış


Yorum Yaz


CAPTCHA Image

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.