Tarla Sınırlarına ve Tapularınıza Sahip Çıkın Önemli Bilgilendirme ve Destek Vereceğiz

Tarla Sınırlarına ve Tapularınıza Sahip Çıkın Önemli Bilgilendirme ve Destek Vereceğiz


TARLA SINIRLARINA VE TAPULARINIZA SAHİP ÇIKIN

Tüm köylünün dile getirdiği ama bu konu da hiç net bir bilgi sahibi olmadığı, nereden başlayacağını bilmediği, ne yapacağını bilmediği için mağdur olmaya devam eden ya da kendi sorunlarını başkasının çözmesini bekleyen köylümüzün bu konu da bilgi sahibi olması için bu yazıyı paylaşıyoruz. Bu konu da uzmanlaşmış ve senelerdir uğraşan, tüm konuya hakim olmuş ve hala da mücadalesi devam ettiren Süleymanbeyler köyü doğumlu olup Edirne’de ikamet eden HÜSEYİN ERDEN 3 yıl boyunca uğraştığı TAPU hataları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

ÖNEMLİ UYARI ! - Tüm yazıyı dikkatlice okuyup istenilen ve gerekli şeyleri yerine getirmeniz rica olunur. Bunu yerine getiren tüm köylümüze hızlıca yardımcı olunmaya çalışılacaktır. Lütfen okumadan, durumu kavraman ve anlamadan bizlere aynı açıklamaları yaptırmak zorunda bırakmayınız. Bu konu da destek almak isteyen tüm vatandaşlarımız..

Süleymanbeyler Köyü Muhtarı Mehmet MORCU : 0532 347 78 57

Dilekçe ve evrak işlerinde yardımcı olacak Caner ALKAN : 0534 399 28 34

arayarak süreç hakkında hareket geçmek için destek alabilirler.

Bu konu da öncelik olarak bu yazı sonrasında bizlere ulaşacak kişilerin listesini çıkartıp not alacağız ve sonrasında iletişime geçilecek, toplantılar düzenlenecek,gerekli evrak ve işlemlerle ilgili bilgiler verilecek ve süreç takibinde yardımcı olunacaktır. 

Hüseyin ERDEN'in Önemli Açıklamaları

Benim, köyümüzün tapularındaki hatalardan, bir tarlamızın başka bir tarla içerisine katılması sonucu haberim oldu. Üç yıl süresince de TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (tkgm), Kastamonu 19. Bölge Müdürlüğü ve Ereğli Kadastro Müdürlüğü ile çok sayıda yazışmam ve yüz yüze görüşmelerim oldu. Bu yazılı müracaatlarım sonucu, Süleymanbeyler köyündeki bazı tarlalarımızda incelemeler yapıldı ve sonuçta 5( beş) tarlanın hatalı olan tapularının düzeltilmesine karar verildi. Ereğli Kadastro müdürlüğü çalışma programına bu çalışmayı almıştır.

-Bu süreçte tapularda ne gibi hatalar gördünüz?

Süleymanbeyler köyünde 1980’li yıllarda tarlaların tamamı ekilip- biçildiği için tarla sınırları net olarak belirlidir. Günümüzde de aynı sınırlarda köylü tarlasını kullanmaktadır.

Ancak, bize ait tarlaları, tkgm  Parsel Sorgulama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri sayfalarında inceledim. Geçmişte ve şu anda kullandığımız tarlaların sınırlarının kadastroda hatalı olduğunu gördüm. Bunları inceledikçe  şu hataları gördüm:

1-Süleymanbeyler köyünde kadastro haritaları kaydırılmıştır. Bunun sonucu ( A) şahsına ait tarlanın bir kısmı başkası (B) adına tapulandırılmıştır.

2-Kadastroda bu hatalar bazen şahsın lehine, bazen aleyhine yapılmıştır.

3- Bazı tarlalar hazine adına tapulandırılmıştır.  Vatandaşın evinin arazisi hazine adına yazılmıştır.

4-Bazı tarlalarda iki aile arasında tarlalar ters tapulandırılmıştır.

5-Tarlanın tamamı başkası adına tapulandırılmıştır.

-Bütün bu olanlardan vatandaşın haberi yok mu? Ya da köylünün tutumu nedir?

Ben köylünün bunların çoğundan haberi olmadığını düşünüyorum. Sebebi de şu: Köylünün geçmişte ve şu anda kullandığı tarla ve sınırları aynı, hatalı olan kadastro haritalarıdır. Köylü, Devlet yanlış yapmaz mantığıyla ve zeminde kullandığı sınırlar aynı olduğu için maalesef konuyu hiç önemsememiş. Şu anda bile tarla tapusunun olup olmadığını bilmeyenler olabilir. Bunun zararını ileride tarla sınırlarını bilmeyip kadastronun haritalarına inananlar çekecektir. İleride çocuklar, torunlar arasında bu hatalar sebebi,sonucu ciddi anlaşmazlıklar çıkacaktır.

-Kadastro haritalarının hatalı olduğundan nasıl eminsiniz?

Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğüne Çaydaki fındıklıkta aleyhimize, Mustuk dağındaki tarlada ise lehimize hatalar var, burada bir adet tarlamız olması gerekirken, başkasının tarlalarını bize ait tarlanın içine katmışsınız, buraları inceleyin dedim. Bu tarlalarda kendi kullandığımız sınırları gösterdik. Yapılan çizimleri gördüm, bana verildi. Çaydaki Fındıklıkta müfettiş incelemesinde 1984 yılından bir hava fotoğrafı ve çayın kadastro çizimleri var. Tam anlamıyla bir facia. Böyle bir hata olmaz, tarlalar 15 metre kaydırılmış.  Tarla sahiplerinin bundan haberi yok. Benim adım geçen 10 tarlanın tapusunda hata tesbit ettim. 5 tanesini teknik hata var diye kabul ettiler.

(YAZISI RESİM OLARAK EKTEDİR)

-Tapu ve kadastro teşkilatının tutumu nedir ?

Yazdığım dilekçelere,  önceleri ellerindeki hatalı kadastro haritalarına bakıp, mahkemeye git diye cevap verildi. Ancak yazılan- yazılmayan,  bana, konuştuğum yetkililerin söyledikleri benim tekrar  tekrar dilekçe yazmama sebep oldu. Bana ısrarla, kamuoyu oluşturun, memur kasıtlı ya da hatalı olabilir, cihazlar yetersiz olabilir gibi sözler söylendi.

Ayrıca Kadastro teşkilatının elindeki hatalı haritalarla savcılık ve mahkemeleri de yanıltması mümkün.

-Yaptığınız çalışmalar hangi aşamada.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, itiraz ettiğim 10 tarladan 5 tanesinin tapularını düzeltmeyi kabul etti. Ancak, bu köydeki problemi çözmeye yetmiyor. Bu hataları ben ya da köylü yapmadı. Köyde, babalarımızın, dedelerimizin hatası; kadastro ile ilgili yapılan çalışmaları doğru kabul etmesi, süresi içerisinde itiraz hakkını kullanmamasıdır.

Bana sözlü konuşmalarımızda bütün köyle ilgili değil, sadece kendi tarlalarını yaz denildiği için tapu hataları sadece bizde olduğu düşünülmesin. Köyünden herhangi bir tarla seçilip hava fotoğrafı ile sınırlar karşılaştırılırsa tapusunun doğru olmadığı görülecektir.

Bu nedenle Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığına 07.10.2019 ve Zonguldak Valiliğine 16.10.2019 tarihinde tekrar dilekçe verdim. Yapılması düşünülen çalışma köyün problemini tam olarak çözmez, Süleymanbeyler köyünde kadastronun yenilenmesine ihtiyaç olduğunu belirttim.

-Köylüden isteğiniz nedir?

1-Köyde her aile kullandığı tarlanın adlarını bir kağıda yazmalı.

2- Tarlanın tapusu var mı, yok mu kontrol etmeli.

3- e devlet şifresi almalı.

4-e devlette adına kayıtlı tapuları kontrol etmeli.

5-Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri sayfalarından geçmişte ve halen kullandığı tarlaları kontrol etmeli.

6- Kullandığı halde tapusu olmayan , devletin kayıtlarında hatalı olduğunu düşündüğü tapusu varsa; ad, soyad, T.C kimlik numarası, telefon numarası ve adresini belirtmek suretiyle Kadastro Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat edilmelidir. (Dilekçe kısmında yardımcı olunacaktır )

Yapılacak bu başvurudan mutlak surette MUHTARLIK bilgilendirilmeli, başvuru tarih ve sayısı kaydedilmelidir.

İleriki yıllarda çocuklarımızın, torunlarımızın problem yaşamaması için yukarıdaki işlemlerin mutlak surette yapılması gerekir. Ereğli’nin genişleme yönüne de bakıldığında bu konu köyde öncelik almasıdır.
 


 Katkılarından ve bu konu da çabalarından dolayı Hüseyin ERDEN'e teşekkür ederiz !Bu Haberi Paylaş:

Bizi Takip Edin:

BENZER HABERLER

Yorumlar ( 1 )

Süleyman topcu 30/10/2019 15:00
Şahsen ben tüm süleymanbeyler köyünde ikametgah eden tüm halkın bu olayın üzerine kati surette gidilmesini önemsiyorum halk yeterince bu konuda bilgilendirilmedigi gorusundeyim ben şahsen yönetimde kısa süreli yapmış olduğum görevde bu işin üzerine bir kaç arkadaşımla gitmeye çalıştık ama gerek şuan iktidar partisi safinda avukatlık gerekse şuan Zonguldak akparti millet vekillerimizide bu konuda bilgilendirme yapmistik


Yorum Yaz


CAPTCHA Image

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.